1baiser.com
 
ثبت‌نام English
موقعیت شما :   زندگی موفق   »   آموزش علوم موفقیت   »   ان ال پی NLP | برنامه ریزی عصبی کلامی
 

واژه لاتین NLP (ان ال پی) مخفف سه کلمه Neuro Linguistic Programming  می باشد که در زبان فارسی هیچ معنایی را غیر از برنامه ریزی عصبی کلامی نمی توان برای آن در نظر گرفت. البته در کل می توان گفت دانش ان ال پی ، دانش تأثیر کلام بر رفتار و همچنین تغییر در رفتار ها و الگوها با توجه به شناخت سیستم ذهن و نحوه عملکرد آن می باشد که دامنه بسیار وسیعی از تکنیک ها را برای رسیدن به موفقیت شامل می گردد. دانش ان ال پی توسط Richard Bandler دانشجوی روانشناسی و John Grinder، استاد زبان شناسي در دانشگاه UCSC در سال 1975 به جامعه علمي و همچنين مردم عادي معرفي شد.

در آن زمان Bandler و Grinder  از دانشجويان Gregory Batson بودند كه يك روانشناس و انسان شناس انگليسي بود.Richard Bandler  در اين زمان عميقاً درگير فراگيري روش درماني گشتالت بود و روشهايFritz Perlz را در شيوه هاي درماني خود مدل سازي مي كرد. باید بیان داشت ان ال پی ، به وضوح تحت سرفصل گسترده ای از روان شناسی مدرن قرار می گیرد و شايد به طريقي بهCognitive Psychology یا روانشناسی ادراک مرتبط باشد.  Richard Bandler در اوايل دهه 70 دانشجوي دانشگاه UCSC بود كه در همان زمان John Grinder  در همان دانشگاه دروس زبانشناسي را تدريس مي كرد. Richard  همراه با John كه به كارها و تحقيقات درماني باتسون علاقه مند شده و همچنين تحت تأثير برخي خصوصيات وي نیز قرار گرفته بودند، در زمينه پايه گذاري مكتب  ان ال پی شروع به كار كردند. آنها در طي مطالعات خود متوجه الگوهاي مشترك معين در نحوه كاربرد عامل زبان در بعضي از درمانگران مشهور كه از آن در درمان استفاده مي كردند گردیدند.

اين دو پژوهشگر به مطالعه و مشاهده در اين زمينه پرداختند و سپس مدل هايي از الگوهاي زباني را با استفاده از روش Verbal  Modeling با تكيه بر روش هاي افراد نابغه ای همچون فريتز پرلز، بنيانگذار گشتالت تراپي، ويرجينيا ساتير و دكتر ميلتون اريكسون كه بزرگترين هيپنوتراپيست تمام قرون و اعصار معرفی شده است، تهيه كردند.

این دو محقق بر اين باور بودند كه با تهيه مدل هايي از درمان بر اساس شيوه هاي روان درمانگران تأثيرگذار و بخش بخش كردن آنها (روشها) قادر به دستيابي به نتايجي كارآمد و مشابه و همچنين انتقال آن به روان شناسان ديگر خواهند بود،  (Modeling processing) و خوشبختانه در این کار بسیار موفق شدند و بصورت معجزه آسایی ملاحظه نمودند که اگر از این مدل ها در شغل ها و حرفه های دیگر نیز استفاده نمایند همان نتایج را خواهند گرفت. این کار توسط مدل سازی الگوهای ذهنی  افراد نابغه صورت گرفت و نتایح خیره کننده ای بدنبال داشت و از ترکیب این سیستم با روانشناسی مدرن، علم  ان ال پی بوجود آمد. بندلر، پايه گذار  NLP از ذهن تعريفي دارد كه  مي گويد: ذهن مانند يك اتوبوس است. چون اتوبوس هميشه از مبدأ در حال حركت به طرف مقصد است و ديگر اينكه مرتب پر و خالي مي شود و ذهن آدمي نيز هميشه در حال هدف گذاري و هدف يابي است و در زندگي خود هر روز تصميم مي گيرد تا كار تازه اي را آغاز كند، اما متأسفانه در اول و وسط راه هدف را رها و نسبت به آن دلسرد مي گردد و آن نيرو و حس اوليه را نسبت به هدف ندارد. مثلاً در ابتدا ذهنتان را متوجه ورزش مي كنيد ولي وسط راه منصرف شده بدنبال موسيقي مي رويد بعد خسته شده بدنبال درس مي رويد و همينطور ادامه می دهید. اين بي هدفي است و شما هيچ موقع به مقصد نخواهيد رسيد. در این اتوبوس كه هر شخص خود بايد راننده آن باشد، سوالي پيش مي آيد:كه شما چند سال داريد؟ و در اين چند سال چند هدف در زندگي‌تان انتخاب كرده‌ايد؟ چه مقدار از اول زندگي تاكنون خود راننده اين اتوبوس بوده‌ايد؟ يعني آيا به اهداف خود رسيده‌ايد؟ اگر جوابتان منفي است، به چند درصد آن هرگز نرسيده‌ايد؟ شايد هدف گذاريتان اشتباه بوده است يا اينكه رانندگي را درست بلد نبوديد؟

 

آنچه که ان ال پی را از رشته هاي ديگر متمايز مي كند، تمركز آن بر الگوسازي است. الگوسازي كسب مجموعه اي از اطلاعات الگوهای موفق در سرتاسر جهان می باشد. این الگوها نشان دهنده چگونگي عملکرد افراد به بهترين صورت مي باشند و نشان مي دهند انسان ها چگونه از تجربه افراد موفق استفاده مي نمايند تا به پيشرفت نايل شوند. ويژگي هاي مشخص ان ال پی، اجراي تكنيك هاي خاص براي مطالعه، تحليل و عملکرد این الگوها  و روش هاي به كارگيري آنها مي باشد.

ان ال پی، تحليل تمام حوزه هاي عملكرد فردي و حرفه اي مانند: انگيزش، يادگيري، تداوم سلامت، فعاليت هاي ورزشي، ارتباطات، مذاكره، سخنراني در مكان هاي عمومي، درمان، مديريت تغيير و غیره را در بر مي گيرد. در اصل، ان ال پی رويكردي منظم و كلي نگر براي درك اثر بخشي فردي و سازماني است. مي‌توان يكي از دستاوردهاي بسيار مهم علم برنامه ریزی عصبی کلامی را كه در واقع خود آن نيز بر حسب آن به وجود آمده است؛ چگونگي به كار بستن عمدی مغز جهت به دست‌ آوردن نتايج دلخواه دانست. اين روش استفاده از NLP بر اين فرض استوار كه اگر كسي بتواند كار خاصي را انجام دهد، انسانهای ديگر نيز مي‌تواند در صورت رعايت شرايطي به نتايجي مشابه دست يابد. البته براي وقوع چنين امري، اين انسان است كه بايد بتواند نحوه‌ فرآيندهاي شناختی روي داده در مغز و  الگوهاي خود را كشف نمايد يا به بياني ساده‌تر بايد بتواند طرز استفاده الگوي مغزش را درك كند. از اين رهگذر بوده است كه فرآيندي به نام Modeling در اين ديدگاه شكل گرفته است. NLP  مكتبي چندبعدي مي‌باشد كه در آن رشدِ توانايي و انعطاف‌ پذيري در انتخاب، در همه‌ ابعاد آن از اهميت ويژه‌اي برخوردار مي‌باشد؛ و در همين حين مستلزم تفكر استراتژيك و درك فرآيندهاي ذهني، در پشت رفتار مي‌باشد. این مکتب روشي است ساختارمند براي كمك به انسانها در جهت تغيير الگوهای احساسي و فكري‌ براي پيشرفت‌هاي شخصيتي. اين علم الگوهاي ارتباطي ويژه، قدرت تخيل و تجسم، حافظه و حركت را تركيب مي‌كند تا به انسانها كمك كند بر محدويت‌های خود غلبه نمايند و راه‌حل هايی برای مشكلات شخصی به دست آورند.
برای کسب اطلاعات بیشتر و حضور در دوره های ان ال پی، لطفا با ما تماس حاصل فرمائید