1baiser.com
 
ثبت‌نام English
موقعیت شما :   آرشیو مطالب   »   شرح
 
برای دسترسی به این مقاله لطفا با user name  , password  خود وارد شده و یا از بالای صفحه به رایگان در سایت ثبت نام فرمائید. و به هزارها مقاله ، کتاب و مجله رایگان دسترسی پیدا کنید .  متشکریم

شرح

هوش مالي‌ تان را تقويت کنيد

1394/11/18 00:06:38

 پيروزي مقابل شکست نيست بلکه درون آن است...  
نمي‌توانيم اين حقيقت را انکار کنيم که براي رفع نيازهاي اوليه زندگي‌مان به پول احتياج داريم و به همين دليل نظم دادن به امور مالي و مسائل مربوط به پول و داشتن دانش و آگاهي مربوط به آن براي تک‌تک افراد جامعه ضروري است، البته نمي‌توان اين ادعا را داشت که با پول مي‌توان خوشبختي را خريد، ولي اگر صادقانه به اين موضوع نگاه کنيم آيا بي‌پولي آرامشي به همراه دارد؟

بي‌پولي و فکر کردن دائم به آن جز اضطراب و نگراني و مبتلا شدن به انواع و اقسام بيماري‌هاي جسماني و رواني نکته مثبتي ندارد. پس باتوجه به اهميت مساله پول بهتر است به هوش مالي خود که يکي از برترين هوش‌ها در زمينه مالي و اقتصادي است بيشتر توجه و سعي کنيم آن را تقويت کرده و بيشتر به آن بپردازيم تا با استفاده از اين هوش، هم بتوانيم در حل کردن مشکلات مالي‌مان بهتر عمل کنيم و هم راه‌هاي درآمدزايي بيشتر را ياد بگيريم.

هوش مالي بخشي از هوش شماست که مي‌تواند موضوعات مربوط به مسائل و مشکلات مالي‌تان را شناسايي و آن را حل کند. نمونه‌هاي ساده‌اي از اين مشکلات که اين هوش قادر به رفع آن است شامل نداشتن درآمد کافي و پيدا کردن راهکارهايي براي درآمدزايي بيشتر، بدهي‌هاي زياد، داشتن پول و ناآگاهي براي استفاده مفيد از آن است. البته اينها بخشي از مشکلات مالي است که ممکن است براي هر فردي در طول زندگي پيش آيد. فردي با هوش مالي بالا مي‌تواند اين مشکلات را به آرامي و مرحله به مرحله حل کند. متاسفانه اگر شما هوش مالي پاييني داشته باشيد مشکلات مالي‌تان هميشه حل نشده باقي مي‌ماند و هرگز از بين نمي‌رود، بلکه در يک برهه از زمان کمرنگ‌تر و در زماني ديگر پررنگ‌تر مي‌شود. اگر هوش شما در اين زمينه پايين است، بايد معلومات مالي خود را افزايش دهيد. با اين افزايش مي‌توانيد مشکلات مالي را حل کرده و قوي‌تر از قبل شويد.

افراد بسياري هستند که با وجود تحصيلات بالا، سختکوشي، صداقت و بسياري از صفات پسنديده هوش مالي پاييني دارند و هرگز در زندگي خود از نظر مالي احساس رضايت نمي‌کنند. آنان به استعداد‌هاي مالي خود پي نبرده‌اند و فقط ياد گرفته‌اند طبق عادت صبح از خواب بيدار شده و سر ساعت مقرر سر کار خود حاضر شوند، پس از بازگشت به منزل غذاي مختصري خورده و به رختخواب روند. درواقع اين گروه فقط کارفرمايان خود را که شايد نصف آنان هم تحصيلات ندارند، پولدارتر مي‌کنند و خود هميشه درجا مي‌زنند. اگر آنان کمي به خود سختي دهند و از استعدادهاي مالي‌ و تحصيلاتشان استفاده کنند مي‌توانند براي خودشان کار کنند.

 اهميت اين هوش به اين دليل است که با وجود مشکلات مالي و سايه انداختن آن بر زندگي ما، لذت و شادي را احساس نمي‌کنيم و هميشه با خود کلنجار مي‌رويم. يکي از مسائلي که در تعيين هوش مالي مهم است ميزان هوش هيجاني ماست؛ اگر افراد نتوانند در زمينه‌هاي عواطف، احساسات و عادت‌هاي بد خود را کنترل کنند، قطعا در کنترل و حفظ پول‌هايشان هم با مشکل روبه‌رو مي‌شوند. مثلا افرادي که هميشه عادت دارند بيش از درآمد خود خرج کنند، بزرگ‌ترين مقروضان دنيا هستند و حتما لازم است راه‌حل مناسبي براي اين مشکل خود پيدا کنند. پس چه خوب است ياد بگيريم روي هوش مالي خود کار و آن را تقويت کنيم، هرچه اين کار را بادقت‌تر انجام دهيم مي‌توانيم مشکلات مالي خود را راحت‌تر حل کرده و حرفه‌اي‌تر شويم.

در افزايش هوش مالي به توصيه‌هاي زير توجه کنيد:

براي چيزهايي که ارزش دارند، سرمايه‌گذاري کنيد:
سرمايه‌گذاري براي موارد بي‌ارزش، ارزش چيزهاي باارزش را هم از بين مي‌برد.

چشم و ذهني هوشيار داشته باشيم: از تجربيات مالي ديگران بخوبي استفاده کنيد و بر شکست‌هاي خود و ديگران تمرکز کنيد. مطمئن باشيد پيروزي مقابل شکست نيست بلکه درون آن است.

اهداف والا انتخاب کنيد: بسياري از کارشناسان مالي به مردم پيشنهاد مي‌کنند براي موفق شدن اهداف کوچک را انتخاب کنند، اما به ياد داشته باشيد براي دستيابي به بهترين، بايد بهترين‌ها را انتخاب کرد و بهترين بود.

همچنين اگر مي‌خواهيد در زمينه مالي موفق شويد، به دنبال محيط مناسب براي رشد مالي‌تان باشيد تا بتوانيد از توانايي‌ها و قابليت‌هاي خود به بهترين شکل استفاده کنيد. مثلا اگر شما در محيطي کار مي‌کنيد که فقط در آن شکست و نااميدي تعريف شده است دليلي ندارد آنجا بمانيد، زيرا اين ياس و نااميدي در شما هم رخنه کرده و هيچ‌گاه به رضايت شغلي نمي‌رسيد.

استعداد و توانايي‌هاي خود را دريابيد: افرادي که سعي نمي‌کنند استعدادها و قابليت‌هاي خود را کشف کنند، افراد تنبلي هستند که فقط کارهاي ساده و بي‌دردسر را انجام مي‌دهند. بايد توانايي‌هاي خاص خود را پيدا کرده و به خودمان اجازه دهيم در آنها به رشد و تکامل برسيم.

خانم‌ها، مدير مالي توانمند براي خانواده

توانايي زنان براي مديريت مالي‌شان تا حد زيادي به اين امر بستگي دارد که برخي از خرافه‌هاي زير را کاملا از ذهن خود پاک کنند.

پول براي يک زن شادي نمي‌آورد: البته نمي‌توان هميشه شادي را با پول خريد اما در فقر ماندن هم براي يک زن خوشحالي به همراه ندارد. گاهي پول و استفاده درست آن راه‌هايي پيش پاي شما مي‌گذارد که هيچ چيز ديگري قادر به انجام آن نيست. اين جمله معروف را به يادداشته باشيد که يکي از سرمايه‌داران مي‌گفت: من ثروتمند بوده‌ام، فقير هم بوده‌ام. باور کنيد ثروتمند بودن بهتر از فقر است. اگر شما نمي‌توانيد از پول خود لذت ببريد به اين دليل است که نمي‌دانيد چگونه از پول براي حل مشکلاتتان استفاده کنيد. حداقل، پول مي‌تواند شما را نزد يک درمانگر خوب ببرد.

صحبت کردن درباره پول در شأن يک خانم نيست:
واقعا گفت‌و‌گو درباره پول چه ارتباطي مي‌تواند به شأن و منزلت يک خانم داشته باشد؟ حقيقت صحبت کردن درباره پول نيست که ديگران را آزار مي‌دهد، بلکه هوش و ذکاوت برخي زنان در زمينه‌هاي مالي است که آنان را آزرده مي‌سازد. زنان فراموش نکنند دانش و پول هر دو براي آنان قدرت را به ارمغان مي‌آورد.

اين خرافه را باور نکنيد که مردان در امور مالي و پول از زنان باهوش‌ترند: آيا ژن ناشناخته‌اي به نام ژن پول در مردان وجود دارد که در زنان نيست. بارها اتفاق افتاده که زنان به هوش مالي مردانشان اطمينان کرده‌اند و در نهايت ورشکسته شده‌اند.

اگر در آمد يک زن بالاتر از همسرش باشد، موجب سرخوردگي همسر وي مي‌شود: اين باور تا اندازه‌اي درست است، چراکه اغلب بالا بودن درآمد زن باعث ايجاد تنش و ‌اعتماد به نفس در ديگري مي‌شود. اما شما با مديريت درست، گفت‌و‌گو‌هاي صادقانه درباره مسائل مالي و هزينه‌ها و... با همسرتان مي‌توانيد اين‌گونه تنش‌ها را در خانه از بين ببريد و با ارائه ايده‌هاي خوب حتي باعث درآمدزايي همسرتان هم بشويد.

نيازي نيست تا اين اندازه روي تحصيلات عالي براي شغل پردرآمد تاکيد داشته باشيد:
چراکه درآمد شما به‌عنوان درآمد ثانوي بعد از ازدواج محسوب مي‌شود. مطمئن باشيد افرادي که اين تصور نادرست را در شما ايجاد مي‌کنند فقط قصد دارند مانع پيشرفت شما به سطوح عالي تحصيلي شوند.

زنان براي امور مربوط به پول و محاسبات مناسب نيستند: چرا برخي بر اين عقيده‌اند که دختران در رياضيات قوي نيستند بنابراين محاسبات به آنان مربوط نمي‌شود؟ تحقيقات نشانگر آن است که دختران و پسران به يک اندازه مي‌توانند در درس رياضي موفق شوند، اما دختران براي يادگيري رياضيات نگراني بيشتري دارند.

بايد و نبايدهاي تقويت هوش مالي

ـ هر روز زماني را به خواندن مطالبي درباره پول و مسائل اقتصادي اختصاص دهيد. برنامه‌هاي اقتصادي شبکه‌هاي تلويزيوني را ببينيد و با مطالعه کتاب‌ها و مجلات اقتصادي اطلاعات مالي خود را بالا ببريد.

ـ پس‌انداز کردن را شروع کنيد. فرقي نمي‌کند چقدر درآمد داريد و از چه مبلغي مي‌خواهيد پس‌انداز کردن را شروع کنيد، حتما مبلغي را به‌عنوان پس‌انداز کنار بگذاريد تا در صورت نياز محتاج نزديک‌ترين فرد خانواده‌تان هم نشويد.

ـ از مدير شدن نترسيد. از داشتن موقعيت شغلي بالاتر و حقوق پايه بيشتر استقبال کنيد. اعتماد به نفس خود را بالا ببريد و سعي کنيد مهارت‌هاي مديريت و تجارت را بخوبي فراگيريد و به آن عمل کنيد.

ـ هنگامي که شرايط روحي خوبي نداريد، لطفا خريد نکنيد. خريد کردن يک راه‌حل کوتاه‌مدت براي حال بد شماست. ممکن است در همان لحظه حالتان خوب شود اما اين احساس زودگذر است.

ـ در برابر وسوسه خرج کردن مقاومت کنيد. سعي کنيد در لحظه‌اي که وسوسه مي‌شويد تا پول‌هايتان را يکجا خرج کنيد، به احساسات ديگري فکر کنيد که بتواند شما را از خرج کردن عاطفي برهاند.

ـ از خود بپرسيد در خرج کردن پول تحت تاثير چه شرايط و افرادي هستيد. به‌عنوان مثال اگر به واسطه ازدواج به يکباره به طبقه ثروتمند راه پيدا کرده‌ايد، طبيعتا شروع به خرج کردن پول‌هاي خود مي‌کنيد و درواقع خودنمايي مي‌کنيد. مراقب باشيد آرامش خود را با اين خود نمايي‌ها و ولخرجي‌ها از دست ندهيد.

ـ به ارزش‌هايتان توجه کنيد. برخي بر اين عقيده‌اند که ثروت، فاني و زودگذر است چراکه ممکن است با يک بيماري يا دگرگوني شرايط اقتصادي ناگهان همه پول‌ها نابود شود. پس متناسب با ارزش‌هايتان زندگي کنيد نه متناسب با ثروتتان.

- براي استفاده از ارثيه خود برنامه‌ريزي صحيحي داشته باشيد. وقتي ارثيه‌اي به شما مي‌رسد اين تصور را داشته باشيد که اين آخرين شانس شماست. با ارثيه خود براي آينده‌تان سرمايه‌گذاري کنيد.

- هيچ گاه اجازه ندهيد تمام دارايي مشترک‌تان به نام شريک مالي‌تان باشد. حتي اگر اين شريک مالي نزديک‌ترين فرد به شما باشد.

ـ مواظب احساسات‌تان باشيد. اجازه ندهيد احساسات‌تان مانعي براي حساب و کتاب مالي‌تان شود و به آساني از حق خود بگذريد.

ـ اجازه ندهيد مدرک تحصيلي‌تان تعيين‌کننده سرنوشت‌تان شود. فقط به اين دليل که مدرک فلان رشته را داريد نبايد در شغل کم‌درآمد مربوط به آن رشته مشغول به کار شويد.

ـ در کارهاي خيريه شرکت کنيد. برخي افراد آن قدر غرق در جمع‌آوري پول هستند که ديگر توجهي به مستمندان و اطرافيان نيازمند خود ندارند. هيچ گاه نيازمندان را فراموش نکنيد و پولتان را فقط براي خودتان خرج نکنيد. براي ديگران هم مايه بگذاريد.

- به فرزندان خود بقبولانيد که مي‌خواهيد از نظر مالي مستقل باشيد. اگر دائما فرزندانتان از شما پول طلب مي‌کنند، يادآوري کنيد که دوست نداريد در روزگار پيري محتاج کسي باشيد. البته کمک کردن به فرزندان بد نيست، اما اين کار نبايد به صورت عادت شود.منبع:معصومه اسدي / جام‌جم