1baiser.com
 
ثبت‌نام English
موقعیت شما :   آرشیو مطالب   »   شرح
 
برای دسترسی به این مقاله لطفا با user name  , password  خود وارد شده و یا از بالای صفحه به رایگان در سایت ثبت نام فرمائید. و به هزارها مقاله ، کتاب و مجله رایگان دسترسی پیدا کنید .  متشکریم

شرح

ارتباط بین اهمیت و جایگاه پول با سلامت روانی

1394/11/19 16:10:29

اگر مي‌خواهيد در زندگي خود به استقلال مالي برسيد از همان ابتداي شروع اين فرآيند به خود قول دهيد که... 
همه ما به اهميت پول و ثروت در زندگي واقف هستيم، بدون پول نمي‌توانيم به اکثر خواسته‌هايمان برسيم و بسياري از کارهايي که واقعاً از ته دل دوست داريم در اين دنيا انجام دهيم بدون داشتن پول کافي به دست فراموشي سپرده خواهند شد. با اين حال، اگر فقط به پول درآوردن فکر کنيم و به جوانب ديگر زندگي خود توجه لازم را نکنيم مطمئناً پس از مدتي با نارضايتي در بعدهاي ديگر زندگي‌مان مواجه خواهيم شد که اين نارضايتي ممکن است سرچشمه ايجاد مشکلات عديده‌اي براي ما شود.

پول هدف اصلي زندگي نيست بلکه ابزاري براي مديريت زندگي ست. البته منظورم اين نيست که نبايد به دنبال پولدار شدن بود بلکه مي‌خوام بگم بهتر است در تمام مراحل زندگي نگذاريد پول اهميتي بيش از شأن و منزلتتان و اصول اخلاقي که به آن‌ها پايبند هستيد پيدا کند. اگر قرار باشد از ديگران پول بدزديد يا به انجام کارهاي غيراخلاقي براي رسيدن به امنيت مالي و اهدافتان تن دهيد بهتر است فقير بمانيد ولي هيچ‌گاه انسانيت و ارزش‌هاي خود را زير پا نگذاريد.

از سوي ديگر، بايد مراقب باشيد با بهانه‌هايي مانند “سرم خيلي شلوغه، بايد سخت کار کنم تا از عهده مخارج زندگي بر بيام “ زندگي شخصي و خانوادگي خود را تحقير نکنيد، در غير اين صورت پس از مدتي يا احساسات بين شما و همسر و فرزندانتان سرد خواهد شد يا آن‌ها شما را ترک خواهند کرد و ديگر خانواده‌اي نخواهيد داشت. اگر دقت کنيد متوجه خواهيد شد که اين سخت‌کوشي‌ها براي منسجم نگه داشتن خانواده و ايجاد رفاه بيشتري براي عزيزانتان است ولي هنگامي که شما را ترک کنند آيا دليل ديگري نيز براي زياد کار کردن خواهيد داشت. همسر شما علاوه بر مسائل مادي به توجه شما هم نياز دارد. فرزندانتان به حضور و راهنمايي شما بيش از پول اهميت مي‌دهند و اگر اين خواسته‌ها براي مدتي طولاني از طرف شما ناديده گرفته شود جزء ، دل‌زدگي و غم و غصه نتيجه ديگر براي خانواده‌تان نخواهد داشت.

اگر فقط به پول فکر کنيد و هيچ‌گاه در برنامه‌هاي خود زماني را براي خانواده و کساني که دوستشان داريد اختصاص ندهيد، بدون شک پس از مدتي آن‌ها شما را ترک خواهند کرد؛ و اگر چنين اشتباهي را مرتکب شويد، به سلامت رواني خود آسيب خواهيد زد. وقتي تنها شويد احساس افسردگي خواهيد کرد و افسردگي به راحتي مي‌تواند به اختلالات رواني منجر شود.


بايد جايگاه و اهميت پول در زندگي‌تان را به صورت مشخص و روشن تعريف کنيد.

اگر در مورد ثروتمند شدن و حفظ مقام خود در اجتماع و محل کار با حالتي وسواس گونه فکر مي‌کنيد، بهتر است بدانيد که در شرايطي بسيار خطرناک هستيد.

اگر ثروتمند هستيد و از قدرتي بي‌مثال بهره‌منديد به شيوه‌ي خرج کردن دارايي‌هايتان دقت کنيد زيرا ممکن است بدون اينکه متوجه باشيد مرتکب اشتباهات بزرگ و غير قابل جبراني شويد که هيچ فردي نتواند آن‌ها را تصحيح کند. وقتي فردي پولدار باشيد هيچ‌کس جرئت نمي‌کند که در جلوي شما بايستد و سد راه شما شود، اين مطلب بدين معني ست که شما در انجام هر کاري آزادي کامل داريد حتي کارهاي وحشتناک بدون اينکه مانع يا مجازات خاصي بر سر راهتان باشد.

آيا فکر مي‌کنيد اين يک امتياز براي شما محسوب مي‌شود؟

اگر اين طور فکر مي‌کنيد بايد بدانيد که کاملاً اشتباه مي‌کنيد؛ زيرا زماني که بتوانيد هر کاري را که دوست داريد انجام دهيد خواه نا خواه بعد از مدتي خودخواهي بر شما مسلط خواهد شد. علاوه بر اين، شايد اطرافيانتان به شما حسادت کنند و يا حتي شايد براي تصاحب اموال و جايگاه شما نقشه‌اي پياده کنند و در نهايت به شما خيانت کنند.

هرگز اصول اخلاقي خود را رها نکنيد، زيرا براي حفظ تعادل در زندگي به آن‌ها نياز داريد.

اگر خودخواه هستيد و حرص و طمعي منفي درباره پول داريد، سعي کنيد سخاوتمند بودن را تمرين کنيد و از فقرا و نيازمندان دستگيري کنيد. آن‌ها به محبت و کمک شما نياز دارند زيرا به اندازه شما با استعداد نيستند و از فرصت‌هايي که شما براي کسب درآمد و ايجاد ثروت خود داشته‌ايد بي‌بهره بوده‌اند.

اگر شما هم مانند افراد زيادي در سراسر جهان پولدار نيستيد، نگران نباشيد. صبور باشيد و به تلاش خود ادامه دهيد. مطمئناً به قدر نيازهاي خود مي‌توانيد درآمد داشته باشيد. هرگز اجازه ندهيد که نداشتن پول کافي به کابوس هر شب شما تبديل شود.

براي رسيدن به ثروت و ساختن آينده‌ي مالي مطمئن برنامه‌ريزي کنيد و به خود قول دهيد تا در هر شرايطي به برنامه خود پايبند باشيد.

نداشتن پول هيچ‌گاه نمي‌تواند بدترين مشکل شما شود. به خاطر سلامتي و ساير نعمت‌هاي بزرگي که خداوند متعال به شما عطا کرده است سپاس گذار باشيد و هرگز با تنفر و خشم روز کاري خود را شروع نکنيد.

به خاطر بسپاريد که بسياري از مشکلات رواني ناشي از حرص و طمع، پايبند نبودن به اصول اخلاقي و خودخواهي ست که بسيار بدتر از فقر هستند، هرگز در مورد مشکلات خود شکوه و گلايه نکنيد بلکه سعي کنيد به دنبال راه‌حلي براي حل مسائل خود باشيد.

هيچ‌کسي يک شبه پولدار نشده است بلکه ثروت نتيجه سال‌ها تلاش مستمر و بي‌وقفه است. اگر مي‌خواهيد در زندگي خود به استقلال مالي برسيد از همان ابتداي شروع اين فرآيند به خود قول دهيد که هيچ‌گاه ارزش‌هاي خود و جامعه را زير پا نگذاريد و تمام جوانب زندگي‌تان را از نظر اهميت اولويت‌بندي کنيد.

اگر قرار است هنگامي که به ثروت رسيديد، از مشکلات رواني متعددي رنج ببريد و سلامتي خود را از دست داده باشيد، بهتر است به زندگي فقيرانه يا متوسط بسنده کنيد.

آرامش به معناي نگران نبودن است و آسايش به معناي بهره‌مندي از تمام مواهب و امکانات در زندگي، بهتر است هر دو را در کنار هم داشته باشيم.
منبع:سايت براي فردا